Hostiteli zástupců KAAO při studijní cestě do Švédska byli Örgryte IS Friidrott (Gothenburg) a IF Göta (Karlstad). Nestalo by se tak bez dvou mužů, kteří KAAO cestu otevřeli. Jedním je trenérská superstar s několika zlaty z nejvyšších světových soutěží Yannick Tregaro, druhým pak megastar světového skoku do výšky a legenda světové atletiky Stefan Holm. Oba v roli trenérů, manažerů a skvělých lektorů. Každý jiný a každý v úplně odlišném prostředí, které ale spojuje korektnost, oddanost věci, lidskost a chuť dělat i sto procent nad rámce toho, čemu se říká povinnost. Dělají to často, rádi a vy jim to věříte. Jak odpověděli na otázku, proč jim to dává smysl?
„Měl jsem jednu skupinu velmi podobnou té vaší z Irska loni a skupinu z Norska letos začátkem roku. Měli s sebou ale několik atletů, kterým jsem pomáhal, a více se zaměřovali na trénink. Letos jsem také měl návštěvu švédského trenéra a jedné atletky (Emma Häggblom). Obvykle jde o jednu nebo dvě takové věci. Irská skupina byla také v rámci projektu Erasmus“ dokládá nasazení mimo vrcholovou atletiku Yannick Tregaro. „Nejzajímavější v rámci podobných aktivit je z mého pohledu sdílení zkušeností. Myslím, že můžeme jen těžit z toho, když uděláme z atletiky jednu velkou ‚rodinu‘. Někdy se od sebe navzájem naučíme konkrétní věci, jako plánování, techniku, nebo jak lépe podporovat atlety a trenéry, a jindy získáme nové přátele, což je pro nás vždy všechny také smysluplné. Jsme přesvědčený, že když něco dáváte, něco zpětně získáte a vždy se můžete naučit více. A také si myslím, že takové spolupráce pomáhají s motivací v mnoha ohledech na všech stranách,“ dodal Tregaro.
„Myslím, že život je o tom, učit se nové věci a zlepšovat se v tom, co děláme. Tím, že se s vámi setkám, se snažím sdílet to, co vím, což vede k otázkám, které mě přimějí přemýšlet o tom, proč dělám to, co dělám, a díky tomu se také něco naučím. Učím se i tím, že já kladu lidem otázky. Takže jde hlavně o to poznávat nové lidi, navazovat nové kontakty a vzájemně si pomáhat učit se a zlepšovat v tom, co děláme,“ sdílel Stefan Holm svou osobní motivaci předávat své znalosti, zkušenosti a trávit svůj čas s lidmi, kteří se chtějí ptát.

Z pohledu KAAO a oddílů zastoupených v jejích strukturách je otevření podobné příležitosti nesmírně cenné. Obrovská motivace z mnoha pohledů. Je jasné, že součástí výstupů z pracovní cesty do Švédska budou jak srovnávací reporty v oblasti metodiky, náborových kampaní, financování, infrastruktury, vzdělávání, certifikace trenérů, talentového managementu či podpory trenérské základny, tak konkrétní kroky aplikovatelné v praxi, ať už směřující ke spolupráci na úrovni institucí, tak metodiky nejen trenérské, účasti na soutěžích v různých věkových kategoriích, managementu a dalších. Veškerý materiál je v současné době zpracováván. Konkrétní formy a termín zpřístupnění budou upřesněny co nejdříve.

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.
