Studijní cesta začala v Gothenburgu, městě, kde se rodí švédské atletické hvězdy, 26. 3. a skončila v Karlstadu, Národním centru pro skoky, 3. 4. V prvních třech dnech účastníci programu Erasmus Plus – mobilita pracovníků ve sportu nahlédli do zákulisí elitního sportovního systému, který kombinuje špičkovou infrastrukturu s inovativními metodikami. Projekt Gothenburg Elite představil jeho hlavní trenér, bývalý tyčkař Gustaf Hultgren, držitel osobního rekordu 5,56 metru. Tématem bylo financování, struktura, management ve všech rozměrech, komunikace, motivace, infrastruktura i ostatní zázemí pro výchovu medailistů. Praktická část obsahovala tréninkové jednotky Pera Tedenruda s jeho osmnáctiletou výškařkou Engly Nilsson, bronzovou medailistkou z letošního halového mistrovství Evropy a několik tréninkových jednotek se švédskou trenérskou legendou a garantem celého programu Yannickem Tregarem, koučem medailistů z olympijských her a i světových šampionátů jako Christian Olsson, Kajsa Berquist, Carolina Klüft a dalších. Jeho systém periodizace tréninků a managementu kariér účastníci detailně rozebírali přímo v areálu Friidrottens Hus. Kompletní systém řízení klubu představila Lisa Rogö.
Druhá fáze programu vedla do Karlstadu. Zde čekalo setkání s jedním z nejúspěšnějších švédských klubů mimo velká města IF Göta Karlstad a garantem programu byla světová skokanská legenda Stefan Holm. Studijní a pracovní setkání se odehrávala v moderním komplexu Eva Lisa Holtz Arena, otevřeném teprve v roce 2022. Zde našlo zázemí i jedno z vrcholových středisek Švédského atletického svazu, a to zaměřené na skoky pod vedením Anderse Mölera. Model propojení sportu a vzdělávání představil Kim Johansson a systém spolupráce institucí, klubů, městské administrativy a národního svazu prezentoval Johan Engberg. Stefan Holm prezentoval systém duální kariéry Karlstadské univerzity. Součástí programu byly návštěvy tréninků Stefana Holma, Anderse Mölera a dalších trenérů působících v Karlstadu. Práci Karlstadské univerzity přiblížila a celou univerzitou zástupce týmu KAAO provedla Jessica Eriksson. Všem patří velký dík za ochotu sdílet i laskavý a profesionální přístup!
Zajímavým pojítkem obou míst bylo pořádání sportovních akcí pro veřejnost i profesionály za účelem financování a ohromující dobrovolnická základna a ochota k dobrovolné práci ve všech směrech. Integrální součástí obou klubů jsou i para atletické týmy, které v českém prostředí stále hledají své místo jak ve strukturách klubů, tak ve strukturách financování.
Největší lekce? Vždy záleží na lidech, jejich korektnosti a nasazení. Něco je součástí kultury, ale mnohé se dá vytvořit tím správným prostředím. Získané poznatky ze studijní cesty jsou nyní zpracovávány v návaznosti na implementaci do českého prostředí a první workshopy pro trenéry a manažery klubů plánujeme na podzim 2025. Sdílení zkušeností proběhne nejen s kolegy z KAAO a atletických oddílů, ale také s para atletickými trenéry, pro které může být švédský model inspirací v začleňování sportovců s handicapem.

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.