Žena ve sportu: otevřeně na téma fyzická a psychologická příprava žen

Až 70% trenérů i sportovkyň samotných nezohledňuje fyziologická specifika ženy v přípravě. Často se jedná o neznalost některých souvislostí, a to i u sportovkyň, a také o určitou tabuizaci. Krajská atletická akademie Ostrava si od svého založení v roce 2021 klade za cíl rozvíjet atlety i trenéry celostně a komplexně tak, aby si vžili, že k vrcholovému výkonu patří nejen trénink samotný, ale i zodpovědnost za každou součást každodenního života – stravu, spánek, mentální nastavení, sociální kontext i vzdělání. A právě tato snaha vedla k již několika edukativním a praktickým workshopům s odborníky. Dalším pokračováním této práce je první workshop na téma téma ženského zdraví ve sportu s názvem “Žena ve sportu – Otevřeně na téma fyzická a psychologická příprava žen”. 

Akce je určena nejen atletům a trenérům atletiky, ale i trenérům z dalších sportovních klubů a oddílů působících v Moravskoslezském kraji a také rodičům sportovců.  Provázet workshopem a sdílet své zkušenosti bude Šárka Strachová, nejúspěšnější lyžařka v alpských disciplínách v české i československé historii. Po ukončení kariéry založila kliniku celostní terapie a sportu a věnuje se jejímu řízení. Téma žen – od těch nejmenších po vrcholovou kariéru – je jí ale blízké a informovanost v té souvislosti považuje za klíčovou: „Jsem velmi ráda, že se téma Žena ve sportu dostává postupně stále více do povědomí nejen veřejnosti, ale především povědomí trenérů a dalších lidí, kteří jsou po boku dívek a žen během jejich sportovní kariéry. Edukace v této oblasti má vliv nejen na kvalitu samotných výkonů žen ve sportu, ale i na celkové zdraví a kvalitu jejich života po ukončení sportovní kariéry,” komentuje svou participaci Strachová.

Na workshopu, který se koná 9. února 2024 od 14:30 v ostravském hotelu Clarion dále bude hovořit a odpovídat na otázky MUDr. Helena Máslová, Mgr. Nikola Vojtášková a Lukáš Bulín, M.D. A.M. První z cyklu vzdělávacích akcí na téma žena ve sportu se dotkne témat z gynekologie, fyziologie, vývoje, fyzioterapie, regenerace, psychosomatiky či výživy. Vše doplněno o sdílení osobních zkušeností z kariéry Šárky Strachové. Další díly “seriálu” by se pak jednotlivých tématům měly věnovat šířeji.  “Bylo pro nás důležité mít mezi přednášejícími sportovkyni s vlastní zkušeností. Zvolili jsme Šárku, protože její zkušenost propojuje absolutní sportovní vrchol v extrémně náročném a nebezpečném sportu se zkušeností s totálním selháním organismu. Navíc ona je dobrý řečník, na dané téma se nebojí mluvit a považuje je za důležité,” komentuje výběr sportovkyně Šárka Mokrá z vedení KAAO. Na workshop se lze přihlásit do 31. 1. nebo do naplnění kapacity. Ta je omezena, aby bylo setkání afektivní a mohla proběhnout oboustranná diskuse. Cena pro veřejnost je 1200 Kč. Její součástí je i občerstvení, protože akce potrvá až do 19:30 hodin

Profily přednášejících

Šárka Strachová

Nejúspěšnější lyžařka v alpských disciplínách v české i československé historii, zakladatelka a CEO ve společnosti VO2MAX

Šárka je nejúspěšnější lyžařkou v alpských disciplínách v české i československé historii tohoto populárního sportovního odvětví. Za svou kariéru získala pět medailí z vrcholných akcí a 17x vystoupila na stupně vítězů v elitní sérii závodů světového poháru. K jejím největším úspěchům patří zlato z mistrovství světa (2007) a bronz z olympijských her (2010). V roce 2012 postihl Šárku metabolický rozvrat organismu, a následně jí byl odstraněn nezhoubný nádor na mozku v oblasti hypofýzy.  V roce 2015 slavila svůj velký comeback ziskem další bronzové medaile na mistrovství světa v Beaver Creeku. Část své kariéry zmapovala v dokumentárním filmu Dvě minuty mého života, který získal 1. místo na festivalu outdoorových filmů v kategorii – Dobrodužný a extrémní sportovní film. V roce 2017 ukončila svou aktivní sportovní kariéru a věnuje se Klinice celostní terapie a sportu Vo2max v Praze, kterou v roce 2015 založila. Od roku 2020 je předsedkyní Českého klubu Fair play, který je součástí českého olympijského výboru.

MUDr. Helena Máslová

Lékařka zaměřená na pychosomatiku a psychogynekolgii

Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Pracovala na gynekologicko-porodnickém oddělení, na lůžkovém interním oddělení i v léčebně dlouhodobě nemocných. Zkušenosti ze všech těchto pracovišť ji přivedly k psychosomatické a primární medicíně a posléze k založení Centra psychosomatické péče.

Nyní se věnuje zejména psychogynekologii, ženskému zdraví a reprodukci z pohledu psychosomatických souvislostí. Matka tří dětí. Mluví anglicky a francouzsky. Členka České lékařské komory.

Mgr. Nikola Vojtášková

Fyzioterapeutka zaměřená na gynekologickou fyzioterapii

Nikola se po letech praxe v řešení různých problematik soustředí primárně na gynekologickou fyzioterapii. Absolvovala vzdělání na 2. lékařské fakultě UK, na FTVS v oboru fyzioterapie, dále v oblasti vztahu mezi dechovými pohyby a posturou, gynekologie pro fyzioterapeuty, manuální medicíny u gynekologických dysfunkcí a v těhotenství, speciální kineziologie pohybového aparátu člověka a další. V nemocnici na Homolce pracovala 

s pacienty trpícími problémy pánevního dna. V oblastech souvisejících s problematikou gynekologické fyzioterapie se nadále vzdělává a považuje ji za svůj prvořadý úkol.

Lukáš Bulín M.D. A.M.

Terapeut funkční medicíny a klinické naturopatie

“Všechna zdravá těla jsou si podobná. Každé nezdravé tělo je ale nezdravé svým vlastním způsobem. Baví mě tuto hádanku odhalovat a navrhovat řešení s ohledem na individualitu každého klienta.”

Vzdělání a odborné kurzy:
 • 2005 Dr. Edvard Bach Foundation system of 38 flower remedies
 • 2006 SUJOK Academy
 • 2010 – 2013 PCCH – Tříletý intenzivní výcvik v homeopatii
 • 2012 Milton H. Erickson Institutes of South Africa (MEISA), práce s traumaty 
 • 2012 – 2015 IBAM – Kalkata – program Doctor of Medicine in Alternative Medicine
 • 2013 – 2015 PCCH – Dvouletý Postgraduální výcvik v homeopatii
 • 2013 International Academy of Classical Homeopathy, Řecko,  ECC – výcvik v metodě CIC – metoda kontrolované a řízené detoxikace
 • 2014 REGUMED – certifikace pro práci s Bicomem, Institut TČM – Čínská medicína, fytoterapie, akupunktura, dietetika
 • 2015 The Institute for functional medicine – Introduction to Functional Nutrition
 • 2016 International School for Human Chemistry and HDT
 • 2019 – 2020 Akademie fyziologické regulační medicíny, Edukafarm – FRM
 • 2019 – 2023 Škola klinické naturopatie, obor Klinická naturopatie
 • 2021 – 2023 Plaskett College
Přejít nahoru