4., 6. a 8. místo pro KAAO z Mistrovství Evropy U18

Hned trojice atletů KAAO se nominovala na Mistrovství Evropy dorostu do Jeruzaléma. Adéla TkáčováMatyáš Zach i Štěpán Kavan vyrazili do izraelské metropole s ambicemi na co nejlepší finálová umístění, čemuž odpovídalo i umístění v průběžných evropských statistikách.

Adéla Tkáčová – reprezentantka kopřivnické atletiky a svěřenkyně trenérky Jany Feilhauerové – nastoupila k sedmiboji a štafetě 100 – 200 – 300 – 400. Sedmiboj zahájila v mírném protivětru výkonem 14.18 na stovce překážek, tedy časem jen 4 setiny za osobákem. Osobní maxima si však Áďa vytvořila již v následujících disciplínách – ve výšce a v kouli: ve výškařském sektoru předvedla 163 cm a v koulařském kruhu zaznamenala výkon 11.53. První den sedmiboje naše atletka zakončila dvoustovkou za 24.29, na níž nenalezla mezi vícebojařkami jedinou přemožitelku.

Druhý den víceboje se pro Adélu nesl již výhradně v duchu osobních rekordů – nejdříve překonala své maximum v dálce za 579 cm, poté přidala 43.88 v oštěpu a famózní vystoupení korunovala osobákem na závěrečné osmistovce v čase 2:21.31. Takřka dokonalým sedmibojařským výkonem nastřádala talentovaná atletka 5643 bodů, kterými se zařadila na 3. místo českých historických tabulek. Bohužel ani takto znamenité představení nestačilo Adéle na medaili, která „visela“ ještě o cca 50 bodů výše, i výsledné 4. místo je však parádním počinem, který zaslouží absolutorium.

Medailové ambice mohla Áďa naplnit v následné štafetě. Nejdříve se výrazně podílela na postupu z rozběhů excelentním výkonem na posledním 400 metrovém úseku, ve finále pak přesedlala na 300 metrový úsek. Zde děvčata v nejsilnějším možném složení již slavily bronzový úspěch, o několik okamžiků později však byla diskvalifikovány za vyšlápnutí z dráhy. Pro Adélu i celou štafetu tak pocit z úžasného výkonu přebíjí hořkosladký náboj promarněné příležitosti. Naší atletce i přesto musíme vyseknout hlubokou poklonu.

S vysokými ambicemi odstartoval 110 m překážek i šestnáctiletý Matyáš Zach, benjamínek startovního pole, ale též český rekordman, reprezentant Atletiky Poruba a svěřenec Martina Fialy. Maty si nejprve poradil mírně krkolomným výkonem 13.65 s rozběhovou fází, již v semifinále ale zlepšil techniku a časem 13.48 překonal vlastní národní rekord, do finále tak vstupoval jako jeden z favoritů. Finálový běh se Matyášovi bohužel nevyvedl zcela podle představ, s výkonem 13.72 se musel spokojit s 6. místem. Jako dorostenec „prvoročák“ však Matyáš bude chtít umístění z mezinárodní akce vylepšit na blížícím se EYOFu, kde bude patřit mezi absolutní favority. I šesté místo z ME je však obrovským úspěchem hodným potlesku.

Velmi spokojen se svým vystoupením z ME bude určitě Štěpán Kavan, zástupce opavského Sokola a svěřenec trenéra Jana Škrabala. Štěpán si na trati 2000 m překážek mírně vylepšil osobák již v rozběhu výkonem 6:03.36. Ten pak dokázal překonat o neuvěřitelných 10 vteřin ve finále parádním časem 5:53.30. Výsledné 8. místo a desátý čas národních historických tabulek jsou pro mladého opaváka výborným vysvědčením a povzbuzením do budoucí práce.

Našemu úspěšnému triu i trenérům zasíláme gratulace a poděkování za výtečnou mezinárodní reprezentaci.

DĚKUJEME!

Mistrovství Evropy U18 2022
Přejít nahoru