V roce 2024 se KAAO zapojila v rámci programu Erasmus plus do projektu bilaterální spolupráce a získala tak prostředky na pokrytí dvou tréninkových kempů navíc pro své členy, včetně atletů SCM. V tomtéž roce také získala prostředky pro další iniciativu, iniciativu tentokrát zaměřenou na rozvoj trenérské základny. Nosným tématem se staly skokanské disciplíny v kontextu celého systému rozvoje talentů od nejširší základny po elitní atletiku. Ve dnech 26. března až 3. dubna 2025 tak proběhla pracovní cesta do Švédska zaměřená na analýzu tamních systémů tréninku, náboru talentů, vzdělávání a motivace trenérů.
Projekt má za cíl posílit českou atletickou základnu prostřednictvím synergií mezi švédskými inovacemi a domácími zkušenostmi. Proč bylo zvoleno právě Švédsko a skoky? „Bylo vybráno jako země s téměř identickým počtem obyvatel, a tedy obdobným východiskem pro sportovní základnu. Za výhodu je možné brát násobné HDP proti Česku, nicméně, hustota zalidnění a velikost země mohou být naopak faktory, které situaci pro Švédy komplikují. Nicméně, medailové pozice a úspěchy z velkých akcí jsou ve Švédsku jednoznačně stabilnější a země se umísťuje dlouhodobě v první desítce, zatímco ČR na 13. – 19. místě. Z jakého důvodu jsme se zaměřili na skoky? Mají v Česku tradici, ale v posledních letech se jen těžce daří navazovat. Zároveň jedním ze sekčních trenérů KAAO je i trenér olympijského medailisty Jaroslava Báby Aleš Duda, který se v rámci nového projektu KAAO Assistant Coaches snaží předávat své zkušenosti začínajícímu trenérovi Hozovi Vojtkovi. Oba se projektu účastnili s cílem vnímat mezigeneračním pohledem další systémy trenérské práce. Stejně tak Stanislav Sajdok jako sekční trenér vícebojařů i předseda třinecké atletiky. Fatima Kostková zodpovědná za rozvoj talentů KAAO měla za úkol věnovat se tématu zase ze svého pohledu. Členka Výkonné rady KAAO Jana Sobčíková pak sledovala systém jak z pozice trenérky, tak předsedkyně Komise mládeže Českého atletického svazu. Tomáš Břeský mimo manažerskou pozici v KAAO také z pozice předsedy AK Poruba. Všichni účastníci jsou zároveň trenéry nebo funkcionáři v domovských oddílech, poznatky a zkušenosti jsou tedy určeny i pro tuto jejich rovinu práce. No, a také máme s garanty projektu na švédské straně Stafanem Holmem a Yannickem Tregaro díky Alfonsu Juckovi a Zlaté tretře Ostrava blízké vazby,“ komentovala Šárka Mokrá, členka Výkonné rady KAAO pro vnější vztahy a mezinárodní projekty, členka SSK Vítkovice a hlavní koordinátorka česko-švédské spolupráce.

Hlavními cíli cesty do Gothenburgu a Karlstadu bylo stínování práce trenérů a pracovníků managementu na klubové i svazové úrovni, sdílení know-how od švédských expertů v oblasti speciálních projektů, metodiky tréninku, motivace trenérům identifikace talentů, práce s dětmi, mládeží, financování, řízení lidských zdrojů, propojení se školstvím, a další.

Financováno Evropskou unií. Názory vyjádřené jsou názory autora a neodráží nutně oficiální stanovisko Evropské unie či Evropské výkonné agentury pro vzdělávání a kulturu (EACEA). Evropská unie ani EACEA za vyjádřené názory nenese odpovědnost.