Učíme se od nejlepších – pracovní návštěva v Národním olympijském tréninkovém centrum Papendal

Krajská atletická akademie Ostrava má od svého zrodu jasnou vizi vytvářet v regionu maximální možné zázemí pro nejlepší atlety a trenéry, kteří na sobě chtějí pracovat. Při podobných úkolech je nezbytná inspirace. Jednou takovou vysoce funkční a světově úspěšnou je Národní olympijské tréninkové centrum Papendal v Holandsku. Proto první studijní cesta vedení KAAO zamířila v polovině listopadu právě sem. Konkrétně za týmem Laurenta Meuwlyho, trenéra Femke Bol, Lieke Klaver, Liemarvina Bonevacii nebo Alji del Ponte a zároveň šéftrenéra překážkových sprintů a štafet nizozemské reprezentace. Laurent Meuwly se osobně postaral o kompletní program, jehož součástí byly workshopy v rámci tréninkových jednotek sprintů a překážek nizozemského národního týmu pod jeho vedením. Dále byla na programu obsáhlá prezentace Brendana Troosta k systému práce Atletiek Trainingscentrum Rotterdam (ATR), nejúspěšnějšího regionálního tréninkového centra v Nizozemsku a prezentace systému péče o mladé talenty v rámci Nizozemského atletického svazu, včetně jeho návaznosti na zařazení do tréninkového centra Papendal v podání Rogiera Ummelse. Nechyběla ani komentovaná prohlídka kompletního vnitřního i venkovního tréninkového zázemí atletické části Papendalu.

Holandsko jsme si vybrali proto, že je to země malá, nicméně téměř jednou tak velká jako Česká republika, ale pro řízení svého sportu potřebuje jen minimální počet lidí. Přitom je velmi úspěšná, efektivní, má jasné vize a dobře fungující systém práce s talenty,“ říká Jana Sobčíková, členka Výkonné rady KAAO a šéftrenérka sekce překážkových sprintů KAAO. „Papendal je místo, které je promyšlené, příjemné a nesmírně efektivní. Je z něj také cítit esprit spolupráce a vzájemné týmovosti lidí, kteří zde pracují a jdou za společným cílem.  Efektivita tkví mimo jiné v jednoduchosti. Včetně jednoduchosti provozu nebo včlenění jednoduchých stavebních prvků, které rozšiřují tréninkové možnosti. Řekla bych, že nejinspirativnější je právě ten lidský esprit a jednoduchost. Prvky, které můžeme vnášet do našich činností už dnes, a děláme to, a na nich můžeme stavět. Společné diskuse s kolegy z Papendalu nám navíc ukázaly, že v KAAO jdeme správným směrem,“ doplňuje Šárka Mokrá, členka Výkonné rady KAAO. 

KAAO díky své vazbě na Zlatou tretru Ostrava má navíc širokou škálu možností komunikovat s nejlepšími na světě a využít další relevantní inspirace. A určitý pohled z odstupu. I když, samozřejmě, největší díl práce je v Ostravě a zázemí máme velmi dobré již dnes. 

Přejít nahoru