Úspěchy na národní, evropské i světové úrovni, překonané rekordy, zápisy do historických statistik – to byla sezóna 2022 pro KAAO

Atleti zařazení do KAAO pro rok 2022 zažili z pohledu sportovních výsledků velmi vydařenou sezónu, úspěchy sklízeli na národní, evropské i světové úrovni, v četné míře překonávali osobní, klubové i krajské rekordy, pokořeny byly i historické statistiky české atletiky.

Obecným vrcholem sezóny většiny atletů KAAO jsou jednotlivá Mistrovství ČR, do kterých až na dlouhodobě zraněné výjimky zasáhli všichni zařazení sportovci s úctyhodnou bilancí 35 medailí (10 zlatých – 14 stříbrných – 11 bronzových). Na celkovém medailovém zisku se podílelo  15 atletů, kteří svorně spadají do kategorie mládeže, tedy mezi dorost či juniory.

Dvojice Adéla Tkáčová a Matyáš Zach vybojovala shodně po 5 cenných kovech, Tereza Sklenářová, Petr Bílský a Adam Zajíček přidali po třech medailích. Dvě medaile ukořistila pětice atletů Anička Cagašová, Hanka Borová, Dan Hanzelka, Štěpán Kavan a Ondra Vláčil, jednou se v rámci MČR radovali Lucka Pisková, Karolína Maňasová, Ema Feilhauerová, Alice Stehnová, Josef Šindelář a Milan Ščibráni.

Překonání dvou českých rekordů se v uplynulém sezóně dočkal překážkář a sprinter Matyáš Zach, a to hned při svém vstupu do dorostenecké kategorie. Nejprve v hale pokořil dorostenecké historické maximum na 60 m překážek výkonem 7,75, na dráze pak přidal i český rekord ze 110 m překážek za čas 13,48.

I z pohledu mezinárodních vrcholů prožili atleti KAAO úspěšnou sezónu, hned 8 sportovců obléklo reprezentační dres. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhl Matyáš Zach, který zvítězil nad překážkami i soupeři při Evropském olympijském festivalu mládeže (EYOF) v Banské Bystrici. Matyáš přidal i 6. místo z Mistrovství Evropy U18 v Jeruzalémě. Na stejné akci doběhl Štěpán Kavan 8. na „dvojce“ překážek, Adéla Tkáčová zde dokonce zaostala těsně za medailí 4. příčkou v sedmiboji.

Poslední jmenovaná se nominovala i na světový šampionát kategorie U19 v kolumbijském Cali, kde se štafetou 4×100 m brala 8. pozici. Do mixované čtvrtkařské štafety v Kolumbii zasáhli i Anička Cagašová s Milanem Ščibránim, jejich snažení stačilo na 8. místo. Individuální start v chůzi si zde s 15. příčkou na Světě užil Adam Zajíček.

Reprezentaci ČR si do svého portfolia přidali i Josef Šindelář s Ondrou Vláčilem, kteří hájili české barvy na Mezistátních utkáních svých věkových kategorií.

Přejít nahoru